Páliť sviečky...

Autor: Katka Sýkorová | 11.11.2013 o 21:14 | (upravené 11.11.2013 o 22:12) Karma článku: 8,38 | Prečítané:  532x

Smerujem na cintorín, vidím obchod. A na ňom? Fosforeskujúci nápis. "Haloween."  Milé. Obdobie pamiatky našich zosnulých predkov sa mení na americký sen, zidealizovaný postavami zombie. Čo poviete svojim deťom? Sú rôzne sorty ľudí, a jedna z nich dá svojím deťom "PÁR" eur na zakúpenie kadejakých handier, bez ohľadu na sviatky úcty k zosnulým. Áno, Slováci, nech sa páči, opakujme, nemáme vlastné tradície... ...ibaže by sme ich mali.

Naša tradícia sa volá "Bol som páliť sviečky," prípadne však býva doplnená druhou časťou, s názvom: "a vieš, koľko ma to stálo?!" Super. Čo dodať?

Spomienka na Tvojich blízkych Ťa stojí štyri eurá, a ktovie, či sa vôbec dá nazvať spomienkou. Prídeš, položíš kvety, zapáliš kahanec, ktorý si objavil v akcii v Tescu, a odídeš. Povinnosť splnená, už si môžeš sadnúť pri TV a pozerať do neznáma.

Smutné, na hrob Tvojho starého otca si nespomenieš, aj keď cintorín obchádzaš denno-denne cesto z práce. "Nemám čas." "Deti plačú." "Nenavarené." "Príde návšteva." "Nechce sa mi." A to sa opakuje dookola. Pozostalý býva v rovnakom meste, kde je pochovaný jeho brat, ale hrob mu príde "vyzdobiť" len na prvého novembra, často iba preto, aby "nebol od veci". Počas jedného týždňa v roku pomníky našich milovaných ožijú, a potom sa znovu stratia, padnú do zabudnutia na dobu neurčitú.

Pokračujem v úvahách o tom, čo by si pomyslela moja stará mama, keby vedela, ako ľahko sa na ňu zabude po rozdelení si majetku, keď v tom predomnou na križovatke zastane auto pohrebnej služby. Čítam nápis na jeho zadných dverách a zostávam ochromená: "Akcia! Dva náhrobné kamene za cenu jedného!" Ticho hľadím a žasnem. Áno, dámy a páni, dnes sa už oplatú umrieť vo dvojici!

...a pohrebníctva si získavajú zákazníkov. Toto čo je za svet?! V letáku, ktorý prišiel poštou, totižto stálo: "Pohrebníctvo XYZ ponúka: ...Váš pohreb bude vykonávať otec biskup..."

Zostalo mi zle. Prepáčte, ale kde to žijeme, keď si pohrebníctva vzájomne kradnú mŕtvoly?! Rovno nech napíšu poznámku: "Akcia, 2+1 zdarma! Ak umrú traja ľudia z Vašej rodiny v odstupe najmenej jedného roka, tretí náhrobný kameň máte u nás zadarmo! Záruka vrátenia peňazí!" Juchú, umierať sa oplatí! Už vidím tú reklamu.

Reklamu, ktorú Ty pozeráš v TV, keď si si konečne sadol po tom, ako si bol páliť sviečky. A teraz si predstav, že Tvoje vnúčatá budú robiť presne to isté. Kupovať si háby na zombie- pochod a ľutovať štyri eurá na to, aby niekomu zapálili sviečku... .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?